PZK
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
facebook google+ KONTAKT SZUKAJ
SP7PKI

FORUM KRÓTKOFALARSKIE SP7PKI
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE
PZK RadioReaktywacja SP9JPA Emisje Cyfrowe

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia portalu. Wszelkie informacje, wydarzenia, nowinki techniczne przesyłajcie drogą mail-ową info@pzk.info.pl lub umieszczajcie w formie news-a.

Nawigacja

Odc. 10. Żucie szmaty

Odkąd pamiętam, stary zawsze długo gadał ze swoimi kolegami. Słuchałem kiedyś tego godzinnego mendzenia o niczym i wielokrotnego przekazywania tego samego mikrofonu do różnych miast. Już jako dzieciak zastanawiałem się, jak to jest, że on przekazuje mikrofon, a sprzęt nadal stoi na stole. Potem zaczął się bawić, dołączając kolejne mikrofony i jego korespondenci oceniali, że z tego modulacja lepsza, z innego gorsza, tępa, basowa, ostra, szczypiąca – czekałem, kiedy z głośnika wyjdzie jakiś rak i uszczypnie gościa w ucho lub w tyłek, skoro taka szczypiąca modulacja. Niestety się nie doczekałem.

W końcu stary dorobił się kilkunastu różnych mikrofonów i przełącznika, korektora dźwięku, dwóch kompresorów i tym podobnych wynalazków i bardzo był dumny ze swojego sprzętu. Pewnego dnia przyszedł do mnie mój kolega, który wielkim dla niego wysiłkiem finansowym kupił zamęczone FT-747. Ponaprawiał co zepsute i chciał sprawdzić, jak to będzie działało w porównaniu z super sprzętem mojego starego. Dołączyliśmy do anteny, ustawiliśmy na geriatryczny wycinek pasma, gdzie akurat kółeczko szukało nowego do rozmowy. Stary się odezwał z tego wymęczonego, ale sprawnego transceivera i oryginalnego wytartego strasznie mikrofonu:
- cześć, tu SP5 ojciec, jak mnie słychać, tu mały taki eksperyment robię,
- świetnie, tak dobrej czystej modulacji dawno nie miałeś, powiedz mi, który to mikrofon i co z nim zrobiłeś.
- głośno, czytelnie, zrównoważona modulacja, rewelacyjne. Jakbyś koło mnie stał, powaga.
Ojca zatkało. Odbąknął, że właśnie opracował kolejny korektor. Przełączył się szybko na swój super sprzęt, zapodał pytanie i usłyszał:
- poprzednio było znacznie lepiej, zostaw tak, jak było. Nie tylko silniejszy sygnał, ale o wiele bardziej czysta modulacja była.

Kolega zabrał swoje 747 i z uśmiechem od ucha do ucha śmignął do domu, a ojciec miał ból dupy jak diabli. Dwa dni siedział nad schematem FT-747, kupił oryginalny mikrofon na giełdzie, ale nie wiem czy udało mu się cokolwiek poprawić. Słyszałem go wielokrotnie na paśmie i nigdy nie brzmiał dobrze, a reszta ludzi nie miała odwagi mu powiedzieć, że brzęczy jakby mu się pszczoły zalęgły w mikrofonie (efekt pewnego przemiennika?), a w szczytach wysterowania pierdzi, jakby się nadmiernie napinał przed każdą wypowiedzią.

W tym czasie ojciec gadał od ranka do nocy. W ogóle był słynny z krytykowania cudzego sprzętu i tego jak kogoś słychać. Na każdym paśmie, w każdych warunkach, wszyscy „wychodzili” słabiutko. Pewnego dnia, wczesnym rankiem, na paśmie 40m słychać było coś takiego:
- SP ojciec tu W9 stroke SP5XMI, dzień dobry, odbieram 57, ładnie, czysto.
- SP5XMI, z czego ty nadajesz, z druta w sławojce, ledwo cię słychać. Weź coś z tym zrób, mikrofon do ciebie.
- nadaję z klubu w Chicago, antena to dwa razy po 5 elementów, moc 100W, over.
- Nie rób sobie żartów, pewnie na wiosce powiesiłeś drut do drzewa, bo porządnej anteny nie masz. Siedemdziesiąt trzy i do usłyszenia. Przekazuję mikrofon do Krakowa, SP9.... tu SP ojciec.
- Tu SP9..., W9 łamane SP5XMI kolega z SP3 prosi cię 10 kiloherców do góry, W9 stroke SP5XMI ten up. SP ojciec, tu SP9... przeproszę cię, ale akurat muszę zadzwonić, przekazuję mikrofon do ciebie...

Częstotliwość natychmiast opustoszała, a 10kHz wyżej zaczęły się szybciutkie i sprawne łączności. Jakoś u innych kolegów tę stację było słychać bardzo dobrze i nikt nie narzekał na słaby sygnał lub kiepską modulację.

Marcin Marciniak SP5XMI

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.