PZK
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
facebook google+ KONTAKT SZUKAJ
SP7PKI

FORUM KRÓTKOFALARSKIE SP7PKI
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE
PZK RadioReaktywacja SP9JPA Emisje Cyfrowe

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia portalu. Wszelkie informacje, wydarzenia, nowinki techniczne przesyłajcie drogą mail-ową info@pzk.info.pl lub umieszczajcie w formie news-a.

Nawigacja

odc. 102. Antena jednowstęgowa

Gdy ojciec wyprowadził się na wieś i zbudował tam stację, nie mógł odżałować, że słabo go słychać na warszawskim przemienniku. W końcu tam są jego koledzy! Oczywiście natychmiast zbudował coś z rozmachem, czyli szyk anten Yagi. To był jednak strzał z grubej rury. Po każdej aktywności UKF musiał te anteny przekręcać z powrotem na Warszawę. W końcu się znudził, kupił złomowaną wielodipolową antenę profesjonalną i dostosował ją do naszego pasma. Konstrukcja wygląda ciekawie, bo jest to zestaw pionowych dipoli, z siatką z tyłu, każdy z tych dipoli jest ponumerowany. Antena ta jest skierowana na stałe na przemiennik i wisi sobie na wieży w rogu działki, poniżej obrotnicy. Działa dobrze – już żaden smętny bekacz z problemami gastrycznymi, wydający podejrzane odgłosy z przedniego i tylnego otworu ciała nie daje rady zadeptać ojca na przemienniku.
Właśnie tą anteną zainteresował się jeden z młodzików, który przyjechał do klubu ze swoją dziewczyną i postanowił zaszpanować:
- Zobacz na to, u góry. Na każdy kanał CB mają osobną antenę, widzisz?
- No, faktycznie, ale fajne. To oni tylko kilka kanałów używają?
- Chyba im wystarczy. A zobacz! Ten pręt do góry to jest do górnej wstęgi, a ten na dół – do dolnej.
Ostatnie zdanie usłyszał ojciec. Cóż, takich rzeczy nie powinno się słuchać podczas picia kawy. Znowu trzeba wyczyścić monitor.

---
QSL Manager SP5OJCA uprzejmie informuje, że powyższy dialog miał okazję usłyszeć osobiście. Z podobnym skutkiem.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.