PZK
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
facebook google+ KONTAKT SZUKAJ
SP7PKI

FORUM KRÓTKOFALARSKIE SP7PKI
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE
PZK RadioReaktywacja SP9JPA Emisje Cyfrowe

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia portalu. Wszelkie informacje, wydarzenia, nowinki techniczne przesyłajcie drogą mail-ową info@pzk.info.pl lub umieszczajcie w formie news-a.

Nawigacja

odc. 104. Nadawać, a nie bić pianę!

Minęło kilka dni, razem z Rafałem wróciła sprawa konstrukcji nowej anteny. Rafał zamówił profesjonalnie wykonany dipol półfalowy, z najwyższej jakości linki miedzianej. Użył grubego jak kciuk kabla i specjalnych złączek, by mieć jak najmniejsze straty, ale nadal zastanawiał się nad tym, jak tę konstrukcję powiesić.
- Muszę dać tam najlepszą linkę. Skąd taką wziąć? Przecież nie wezmę zwykłego sznurka, to nie będzie działać. Pytałem się nawet na forum. Jest tam stosowny wątek.
- Użyj normalnej linki. To przecież ma tylko naciągnąć konstrukcję. Dowolnej w miarę grubej linki. Z tego nie będziesz strzelać.
- Będzie się wyciągać i w ogóle będzie do kitu. To musi być profesjonalna konstrukcja. Tak mi napisali.
- Pożyczę ci książkę „Jachtowe roboty bosmańskie” Gańki i Dziewulskiego. Tam jest kilka błędów w węzłach, ale poza tym to dobra książka. Policzysz wszystko i wykonasz.
Do chatki wszedł Michał. Rafał go nie zauważył i mówi:
- To bez sensu, amatorskie linki żeglarskie to badziewie, to musi być coś profesjonalnego i w ogóle najlepsze. Inaczej mój dipol urwie się i nie będzie działać! Moja konstrukcja antenowa!
Michał podszedł do mojego taty i powiedział:
- Wczoraj po południu zrobiłem quada z prętów z bambusa, sznurka i drutu. Przyczepiłem do kija, dowiązałem, wycelowałem z grubsza na Japonię i po CQ JA zgłosiło mi się dwudziestu. A jaki dobry sygnał mieli! Jak fajnie!
- Brawo! Dobrze, tak trzymać! A gdzie masz dla nich karty QSL?
- Mam tu. Ale to nic, potem poszedłem spać. Nad ranem się obudziłem i nie mogłem zasnąć. Nie chciałem wychodzić z domu i budzić towarzystwa, to bez przekręcania anteny zrobiłem Argentynę. Jak to możliwe?
- Fala poszła sobie dłuższą drogą. Zdarza się. Moje gratulacje. Takich łączności będziesz miał więcej. Teraz tę samą antenę zrobisz porządnie, mocno. Jak widzisz, działa bardzo dobrze. Pomożemy ci.
Rafał na to:
- A kiedy ja ten dipol powieszę, to też będę robił dalekie łączności.
- Ty to masz się uruchomić i nadawać, a nie bić pianę na forum o głupie druty!

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.