PZK
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
facebook google+ KONTAKT SZUKAJ
SP7PKI

FORUM KRÓTKOFALARSKIE SP7PKI
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE
PZK RadioReaktywacja SP9JPA Emisje Cyfrowe

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia portalu. Wszelkie informacje, wydarzenia, nowinki techniczne przesyłajcie drogą mail-ową info@pzk.info.pl lub umieszczajcie w formie news-a.

Nawigacja

Odc. 13. Titatitati

Mój ojciec jest zdeklarowanym klucznikiem. Nie, nie nosi ze sobą wszystkich kluczy do mieszkania, ale uwielbia telegrafię i uważa, że do porządnych łączności, poza żuciem szmat, fonia się zupełnie nie nadaje. Wszystkie najdalsze łączności zrobił wyłącznie na telegrafii i robi wszystko, by ludzie się przekonali to tej emisji. Albo mu się tak wydaje.

Szczerze to mam do telegrafii stosunek lekko obojętny i odrobinę przerywany. Jakoś wolę głos żywego człowieka po drugiej stronie, chociaż przyznaję, że CW jest bardzo sprawną i pożyteczną emisją. Przez osmozę nauczyłem się alfabetu, parę łączności na telegrafii zrobiłem, słucham często, ale nadaję koślawo i beznadziejnie i nie radzę sobie z szybszym tempem odbioru niż 20 grup na minutę. I to jest solą w oku mojego ojca. Gdy pokazywałem mu w działaniu wysokosprawne emisje cyfrowe, takie jak PSK31 i JT65, odparł, że to do niczego się nie nadaje, bo CW jest nadal lepsze. Po co komu obraz, po co komu rozmowa przez komputer, gdy można zapiąć sztorcowy klucz i pikać. Według mojego ojca najlepszy jest nadajnik kwarcowy, ze stopniem na lampie, klucz sztorcowy oraz antena longwire. Gdy kolega sprezentował mu klucz półautomatyczny typu bug, powiedział, że to do niczego się nie nadaje. Kiedyś na gwiazdkę kupił sobie Benchera, ale klął na niego straszliwie, gdy co chwila mu spadał z zawiasów, blokował się na sprężynkach, kontakty nie działały, w ogóle, po co to komu. W końcu nauczył się posługiwania nowym kluczem, ale nie dociera do niego, że ktoś może nie mieć ochoty na telegrafię.

Marcin Marciniak SP5XMI

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.