PZK
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
facebook google+ KONTAKT SZUKAJ
SP7PKI

FORUM KRÓTKOFALARSKIE SP7PKI
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE
PZK RadioReaktywacja SP9JPA Emisje Cyfrowe

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia portalu. Wszelkie informacje, wydarzenia, nowinki techniczne przesyłajcie drogą mail-ową info@pzk.info.pl lub umieszczajcie w formie news-a.

Nawigacja

odc. 138. Dobry sygnał jest jak piwo

Sprawa używania podłej jakości wzmacniaczy w zawodach krajowych nie dawała nam spokoju. Spotkanie klubowe miało początkowo dotyczyć strategii na SP DX Contest, ale zdominowały go zupełnie inne tematy. Stary cały czas zrzędził:
- Bo to cały czas te same stacje, oni non stop tak walą. I tu nie chodzi tylko o potężny sygnał! Oni sieją i to tak, że aż Niemcy i Austriacy się wściekają. Oni chcą mieć porządek na paśmie, a my robimy za mącicieli z sowieckim sygnałem. Wstyd!
Zastanawiałem się na czym polega problem, bo staremu nie raz zarzucali pracę z tęgich wzmacniaczy. My jednak wiemy z doświadczenia, że w krajowych zawodach przy takich antenach dopalacz nie jest potrzebny. Niestety nie wszyscy tak myślą. Możemy to ocenić, bo od dawna mamy w shacku przystawkę panoramiczną do jednego z odbiorników i możemy zgrywać całe pasmo za pomocą naszego komputera. Dobrze mieć młodzików w klubie, oni to ogarniają znacznie lepiej od pokolenia kluczników.
Jeden z nich, Michał, wczytał do SDR# plik i oglądamy sobie dawno minione zawody z okazji 50 lat najważniejszego klubu deiksowo-kontestowego w SP. Widzimy rozdęte na boki sygnały śmieciarzy, widzimy kliksy na CW, burczenie i tym podobne śmieci, których porządny nadajnik nie ma prawa wysyłać. Nagle Michał wpadł na pomysł i otworzył zapisy z reversebeaconów. I tu niespodzianka, bo kilka stacji było słychać na drugiej harmonicznej.
Maładiec od razu fachowym okiem patrzy na poziom, chwilę gada ze starym i nagle obaj zawyrokowali:
- To jest gruby Stefan, dwa razy GU43B i to do końca wysterowane. Taki dopał śmieci strasznie z samej swojej natury, a jak operator jest dupa wołowa i nie dokręci gałek jak trzeba, to nic dziwnego, że słychać go na siódemce. Ciekawe czy na 21MHz też. Albo na piątej harmonicznej?

Stary myśli i nagle mówi:
- Dobry sygnał jest jak dobre piwo.
- Mocny?
- Niefiltrowany!

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Ocenianie dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, aby ocenić.

Brak ocen.