PZK
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
facebook google+ KONTAKT SZUKAJ
SP7PKI

FORUM KRÓTKOFALARSKIE SP7PKI
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE
PZK RadioReaktywacja SP9JPA Emisje Cyfrowe

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia portalu. Wszelkie informacje, wydarzenia, nowinki techniczne przesyłajcie drogą mail-ową info@pzk.info.pl lub umieszczajcie w formie news-a.

Nawigacja

Odc. 15. Zemsta w telegraficznym skrócie

Pewnego dnia postanowiłem się zemścić. Za całokształt. Ściągnąłem program do nauki telegrafii, ustawiłem na jakieś 28WPM i zrobiłem cały zestaw – wywołanie ogólne podawane przez stację P50A z Korei Płn, ekspedycję z Jemenu, Włocha Nino wołającego kogoś z Afryki i Marcina SP5XMI rzekomo nadającego z jakiejś wyspy na zachodnim wybrzeżu USA. Z tym ostatnim miałem polewkę, bo znalazłem na forum w necie, że gościu się dopiero uczy telegrafii, nie spieszy mu się i raczej nie będzie nadawać w tempie 30WPM. O ile w ogóle coś z tej telegrafii umie, być może jest jak ja i nie umie nic. Jeśli tak jest, to tym bardziej stary będzie miał ból dupy, gdy usłyszy nagranie telegrafii w tym tempie, z mega kolejką do niego.

Postarałem się i ponakładałem mnóstwo sygnałów, zajrzałem do dziennika starego i zapisałem te stacje, z których zaliczenia był wielce dumny. Przerobiłem tekst i znaki na telegrafię. Dodałem całe przykłady łączności znalezionych w necie, dorobiłem jakieś MY TX 10KW INTO ARRAY 4X9EL RX ON 2XBEVERAGE, PSE QSL VIA BURO itp. Wybrałem nagrane z pasma co bardziej koślawe nadawanie w tempie 10WPM i w nagraniu odpowiadał mu rzekomy P50A z raportem 5NN. Zgrałem jeszcze mega pile up z jakiejś arabskiej czy hinduskiej stacji i nagranie było gotowe. Podzieliłem je na dwie części i zrobiłem w GIMPie całą serię lewych zrzutów ekranu z dxclustra.

W sobotę mieliśmy jechać ze starym gdzieś na zadupie, do ruin jakiegoś zamku, co go on chciał aktywować. Prognoza pogody fatalna, żaby z nieba, siedem stopni, potem śnieg z deszczem, normalnie przesrane. Tuż przed wyjazdem powiedziałem mu, że puszczę mu to, co słyszałem wczoraj w nocy, gdy poszedł spać i niech mi powie, o co tam biega. Powiedziałem, że takiego ruchu, to w życiu nie słyszałem. Niech mi powie, co oni tam nadają. Najpierw się ucieszył, bo jednak synuś się wciągnął także w CW. Gdy puściłem nagranie, zrobił się strasznie czerwony na twarzy. Myślałem, że mu granat dupę urwie. Wypytał mnie, skąd to słyszałem, jak nagrałem i dlaczego go nie obudziłem. Komentował, że nic dziwnego, że reaktywowali się chłopaki z SN0HQ, bo skoro są takie ekspedycje. Tylko dlaczego nikt o tym mu nie mówił? Potem skomentował, no tak, bo mnie te takie syny w PZK nie lubią, sami się chcieli nażreć tymi deiksami.

Zdziwiłem się, bo jakoś mam odwrotne wrażenie. Nie raz koledzy z klubu mi pisali SMS, gdy jakaś ciekawa stacja nadawała i odwdzięczałem się tym samym. Nic nie mówiłem, bo nie chciałem karmić trolla.

Tymczasem stary był już w transie, siadł przed transceiverem i uparcie szukał tych stacji. Z wyjazdu na zamek, pardon – do jakiś ruin, na szczęście nic nie wyszło, bo wolał szukać tych deiksów. Na to też byłem przygotowany. Na moim laptopie odpaliłem webSDRa, ustawiłem na pasmo 20m, przyciszyłem i puściłem z WinAmpa moje nagranie. W osobnym oknie był lewy zrzut ekranu z DX Clustra. Jak stary to zobaczył, to bluznął coś na Elecrafta, walnął pięścią w odbiornik i pobiegł na dach, bo chyba coś z anteną się stało, że tego nie słychać.

Marcin Marciniak SP5XMI

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.