PZK
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
facebook google+ KONTAKT SZUKAJ
SP7PKI

FORUM KRÓTKOFALARSKIE SP7PKI
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE
PZK RadioReaktywacja SP9JPA Emisje Cyfrowe

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia portalu. Wszelkie informacje, wydarzenia, nowinki techniczne przesyłajcie drogą mail-ową info@pzk.info.pl lub umieszczajcie w formie news-a.

Nawigacja

Odc. 42. Zawody, dzieciaki i QRM

Termin zawodów coraz bardziej się zbliżał. Ponieważ w chatce jest mało miejsca i nie wszyscy mogliby wejść, podskoczyłem po projektor i dołączyłem go długim kablem do wyjścia z kamery, by w ten sposób pokazać szczegóły pracy stacji. Pomysł był świetny, chociaż ojciec twierdzi, że kamera i projektor to zło wcielone, bo elektronika robi straszny QRM. Wystawił nawet ule, by nie mieć zakłóceń.

W całe przedsięwzięcie włączyli się harcerze, zorganizowali namiot NS, który rozbiliśmy opodal. Na wypadek deszczu. Jejku, jak dawno nie rozbijałem NS-a. Oprowadziłem dzieciaki po polu antenowym. Ojciec marudził, że namiot na pewno zepsuje mu charakterystykę anten, poza tym w tym miejscu natężenie pola będzie po byku i nie można dzieciaków podstawiać pod antenę. Odpowiedziałem – tato, ale my startujemy QRP, tam będzie góra 10W w antenie, a pewnie coś koło pięciu. Pięć watów. Tylko!
Gdybym tylko wiedział, jakie niespodzianki przyniesie ta decyzja...

Opowiadałem harcerzom o tym, na czym polega nasza pasja i tak dalej. Dzieciaki się wciągnęły. Zaczęły się zawody i zwykły gwar, ale widziałem na twarzy ojca jakieś zniecierpliwienie. Ciągle wycinał zakłócenia, ktoś właził na częstotliwość korespondenta. Harmider. Ja ogarniałem dzieciaki.
-Druhu, a do czego służą te cyferki, które podajecie?
-Numer kolejny łączności, dzięki temu potem można porównać czy wszystko jest w porządku.
-A jak to jest, że my tyle słyszymy, a oni nie?
-Taka jest własność fal radiowych, oni są w innym miejscu. Mogą mieć inną antenę lub większe zakłócenia.
-Po co jest ta wskazówka?
-Miernik siły sygnału oraz mocy nadajnika. My teraz pracujemy małą mocą.
-A dlaczego małą?
-Bo taki jest sens tych zawodów, wtedy nawiązanie łączności jest odrobinę trudniejsze.
I tak dalej.
Zauważyłem kątem oka zmarszczenie na twarzy mojego ojca, a to znak, że zaraz zadziała efekt petardy - stary się zaczerwieni, zacznie syczeć, a potem wybuchnie przekleństwami. Nie omyliłem się:
-ten sssss rusek nie słyszy w ogóle tego, że nadajemy. Ssss. Napier... ciągle, mnie ledwo słyszy i ma w dupie. Psuje nam zawody skur...syn komunista!
Jak już doszło do komunistów, to znaczy, że ojciec się na serio zdenerwował. Trzeba było coś zrobić, ale jak taki gościu ma usłyszeć stację z 5W mimo tak świetnych anten? Gdyby nie kamera, to dorzuciłbym do pieca i powiedział głuchemu patafianowi o tym, by łaskawie posłuchał. Ale tu nie można. Jak to rozwiązać. Słyszę starego:
- no patrz, a teraz przywiodło tego makaroniarza, ożesz kur.. czy oni odbiorników nie mają?
Już miałem powiedzieć – tato wszystkie im zepsułeś silnym sygnałem, gdy nadawałeś w SP DXC, nie pamiętasz?
Ale ugryzłem się w język.
Trzeba było działać i to szybko:
-Chłopaki.. ups.. sorry, załogo. Będę robił za policjanta, QRO. Pod własnym znakiem. Ja nie biorę udziału w zawodach.

Chociaż nienawidzę policjantów pasmowych, ten pomysł wydawał się naprawdę sensowny. I zadziałał. Nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki upomnieliśmy kilku dokuczliwych głucholców.
Ojciec twierdzi, że przy pracy jego stacji dużą mocą, ogólny QRM jest mały. Z okolicznych częstotliwości wszyscy uciekają...

Kolejny dyplom wisi na ścianie. Po przeliczeniu kategorii, handicapów itp. byliśmy drudzy. Ojciec twierdzi, że to wszystko przez namiot i kamerę. Dopiero po fakcie, po obejrzeniu filmów okazało się, że tłumik był źle ustawiony. W CW mieliśmy 1W w antenie. Uważam, że tym razem po prostu nie mieliśmy szczęścia.

Marcin Marciniak SP5XMI

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.