PZK
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
facebook google+ KONTAKT SZUKAJ
SP7PKI

FORUM KRÓTKOFALARSKIE SP7PKI
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE
PZK RadioReaktywacja SP9JPA Emisje Cyfrowe

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia portalu. Wszelkie informacje, wydarzenia, nowinki techniczne przesyłajcie drogą mail-ową info@pzk.info.pl lub umieszczajcie w formie news-a.

Nawigacja

Odc. 44. Kontrola UKE

Stacje amatorskie podlegają czasami kontroli Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przyjeżdża wtedy dwóch elektroników, podłączają nadajnik pod sztuczne obciążenie i mierzą. Amatorzy zazwyczaj nie mają nic przeciwko temu, gdyż mogą wtedy pomierzyć swój nadajnik na sprzęcie, o którym większość laboratoriów może jedynie pomarzyć.

Pewnego dnia taka kontrola zawitała na wiochę, dwóch sympatycznych panów obejrzało dokumentację stacji, dzienniki, zapisy. Ojciec załączył kolejno każdy z nadajników, wzmacniacze i inne urządzenia. Pomiar mocy wyjściowej, jakość sygnału, harmoniczne, natężenie pola i tak dalej. Na pytanie o tak niski poziom harmonicznych stary odpowiedział, że w każdym wzmacniaczu ma czteroobwodowy filtr plus pułapki. Mama usłyszała i powiedziała, że pułapki na myszy też mamy, bo już raz przegryzły kable i ojciec był wściekły.

Wynik kontroli był pozytywny, co akurat dla starego nie było zaskoczeniem, ta stacja to jego oczko w głowie. Wymagania odnośnie do jakości sygnału stacji tej klasy są wysokie i stary dobrze o tym wiedział, gdy razem z grupą kolegów konstruowali wzmacniacze oraz filtry. Dawne doświadczenie z zakłócaniem Playboy TV widocznie zaprocentowało.

Przyczyną wizyty panów z UKE nie była jednak losowa kontrola, ale donos jednego z uczestników zawodów. Rzekomo z siły sygnału zazdrośnik wywnioskował, że stacja ma co najmniej 50kW w antenie...

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.