PZK
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
facebook google+ KONTAKT SZUKAJ
SP7PKI

FORUM KRÓTKOFALARSKIE SP7PKI
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE
PZK RadioReaktywacja SP9JPA Emisje Cyfrowe

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia portalu. Wszelkie informacje, wydarzenia, nowinki techniczne przesyłajcie drogą mail-ową info@pzk.info.pl lub umieszczajcie w formie news-a.

Nawigacja

odc. 58. Wzbudnica

Był wieczór, siedziałem przed odbiornikiem i słuchałem rozmów poniżej pasma 80m. Śmiałem się z niektórych tekstów, ogólnie miałem dobry nastrój. Dzwoni mama. Odbieram, mówi mi, że po ostatnich zawodach i wyjeździe coś się dzieje niedobrego z tatą. Cały czas jest smutny, znowu nic nie chce jeść, siedzi tylko w chatce i patrzy pusto w przestrzeń. Nawet nie gada, nie stuka na CW. Jak wtedy nad morzem, ale teraz ma radio. Niedobrze.
Mimo późnej pory wsiadłem w samochód i pojechałem. Zastałem tatę w kiepskim stanie, załamanego. Spytałem się o co chodzi, odpowiedział, że tego ducha już nie ma. Zażartowałem, że wypuściłem dwa Kacperki, ale jutro pojadę i mu kupię następne dwa. Powiedział mi, żeby sobie z niego nie robił jaj.
Był całkiem załamany. Powiedziałem, że zawody wygrał, obejrzał sprzęt swojego głównego konkurenta i widzi, że gościu jeszcze musi popracować nad antenami, bo sam komputer i kawał drutu nie wygra takich zawodów. Ojciec popatrzył na mnie i nic nie mówił. Zrozumiałem, dlaczego astronauci załamują się, gdy wrócą na ziemię.
Trzeba jednak było coś zrobić. Spytałem się czego mu teraz brakuje. Odpowiedział, że chce czegoś, co ma duszę, a nie jest tylko bezdusznym komputerem jak to... wskazał na wyłączonego, zimnego Elecrafta. Pomyślałem, że sprawa jest poważna, ale nie beznadziejna. Na szczęście.
Poszliśmy do domu, tata zamknął chatkę na klucz, a to robił bardzo rzadko. Wręcz symboliczne znaczenie.
Usiedliśmy przy stole, wziąłem kilka kartek papieru i zacząłem notować.
Synu ja chcę radio, ale nie takie jak dziś. Ma mieć prosty, dobry odbiornik i tylko na nasze pasma. Na co mi słuchać Radia Pekin? Ma się dać regulować wszystko, co trzeba, wzmocnienie, filtry, notch, dostrojenie z precyzerem, ARW.
Ojciec nie powiedział AGC! To mi dało do myślenia.
I... tu zawiesił głos... ma mieć stopień mocy na lampie. Takiej, co ją widać, a nie tylko słychać od niej wentylatory.
Aaaa, o to chodzi. Ojciec zobaczył, że zrozumiałem.
Mama się uśmiechnęła i powiedziała, że lubiła tę poświatę lamp w środku, bo radio żyło. Dodałem ostateczny argument:
- I ten taki na forum już nigdy nie napisze, że nie zrobiłeś wzbudnicy SSB.
Tata się uśmiechnął po raz pierwszy – Ten to może mnie w d*** pocałować. Niech tylko podskoczy, to ja mu zrobię dym, bo trollkonta nadal działają.

Marcin Marciniak SP5XMI

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.