PZK
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
facebook google+ KONTAKT SZUKAJ
SP7PKI

FORUM KRÓTKOFALARSKIE SP7PKI
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE
PZK RadioReaktywacja SP9JPA Emisje Cyfrowe

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia portalu. Wszelkie informacje, wydarzenia, nowinki techniczne przesyłajcie drogą mail-ową info@pzk.info.pl lub umieszczajcie w formie news-a.

Nawigacja

odc. 69. Jak być idiotą

To łatwe, idiotów nie sieją, sami się rodzą. Jest ich sporo, ale stan prawdziwego idioty pasmowego wymaga ciągłych ćwiczeń. Jeśli już jesteś idiotą, to może się jeszcze bardziej poprawisz. Na fonii prościej osiągnąć mistrzostwo w tej dziedzinie, zatem klucz odłóż na półkę. Zresztą i tak nie umiesz porządnie nadawać, po co się męczyć?
Zapomnij o poprawnym użyciu QRZ. Tak, QRZ to fragment adresu QRZ.com i tego się trzymamy. Wołaj zatem „QRZ on the frequency?”, a nawet „QRZ twenty” - to łatwiej powiedzieć, prosto zapamiętać i w ogóle jest miłe. Jeśli nie potrafisz zaprogramować pamięci kanałów w radiostacji, to się tego naucz i wtedy będziesz mógł zawołać „QRZ channel”. W ten sposób zbliżasz się do ideału. Musisz się jednak spodziewać odpowiedzi tych nieuków niegodnych twojego mistrzostwa, którzy odpowiedzą „to jest ten kanał, ale ja cię nie wołałem”. To są przegrane istoty, którym daleko do tego, co ty potrafisz. Masz być mistrzem. Pardon, miszczem!
W sumie używanie kodu Q na fonii też jest niezłym pomysłem i zamiast mówić o jakiś głupich zakłóceniach, użyj kodu Q. Na egzamin się uczyłeś, to może jeszcze pamiętasz? Zakłócenia i szumy są dla mięczaków, prawdziwi faceci mówią „QRM-Mary” i „QRN-Nancy” – dokładnie tak!
Musisz wykazać się szczególnym poczuciem humoru. Nigdy się nie śmiej, nigdy nie komentuj niczego śmiesznego. Opanuj się i grobowym głosem powiedz „HI”, albo „HI-HI”, albo nawet „ejcz aj”. Nie zastąpi normalnego śmiechu, ale za to powie pozostałym marnym operatorom, że wiesz, jak się kiedyś śmiało na telegrafii.
Gdy wołasz deiksy, rób to porządnie. Zamiast jakiegoś pospolitego „siku di eks”, które się kojarzy z kibelkiem, użyj czegoś lepszego. Niech twoim słowem przewodnim będzie CQ Dog X-ray. O wiele lepiej brzmi jednak taki kombosik: „CQ Dog X-ray beaming Asia”. To nie tylko poprawia charakterystykę twojej anteny, ale także sprawia, że wszyscy słuchający będą przekonani, że MASZ antenę kierunkową. Niezależnie od tego, czy masz ją naprawdę, czy nie. Prawdziwy idiota pasmowy nie korzysta z anten kierunkowych, gdyż takie wywołanie z powodzeniem mu je zastępuje, a jest znacznie tańsze. Oszczędność przede wszystkim. A jeśli twoja dziewczyna ma na imię Asia, tym lepiej, będzie się uśmiechać, bo możesz jej powiedzieć, że te łączności robisz dla niej. Trzeba to tylko nieco inaczej powiedzieć i wszystko pasuje.
Musisz się zastanowić nad wybraniem momentu i częstotliwości, na której wołanie przyniesie najlepsze efekty. Po co słuchać, czy częstotliwość jest zajęta – to robią tylko istoty słabe, niegodne QSO. Tak, QSO, a nie łączności!
Samo wywołanie powinno być zrealizowane zgodnie z najlepszymi wzorcami technicznymi. Podłącz dwa procesory dźwięku jeden za drugim, mic gain w prawo do oporu, wysteruj wzmacniacz poza czerwoną kreskę na amperomierzu i nawijaj „CQ Dog X-ray” przez co najmniej cztery minuty, zanim zaczniesz słuchać. Świetny sposób na zwrócenie uwagi!
Czy kiedykolwiek słyszałeś prawdziwie piekielnego operatora? Zaiste wywołuje dreszcze wśród słuchających. Aby osiągnąć ten sam efekt, odkręć mic gain jak zwykle do oporu, włącz oba kompresory i nawijaj do mikrofonu z odległości co najmniej pół metra. Nigdy bliżej, bo zepsujesz cały efekt. Gdyby „wykop” był za mały, zainwestuj w mikrofon ze wzmocnieniem – wszyscy wiedzą, że inżynierowie, którzy skonstruowali nadajniki to paskudne kutwy, które poskąpiły porządnego wzmocnienia. Aby efekt był jeszcze mocniejszy, kup mikrofon z echem. Przed każdym CQ Dog X-ray próbuj mikrofon przeciągłym Oooola! To jest dopiero klasa! Jak twoja dziewczyna ma na imię Ola to tym lepiej.
Niekiedy takie wywołanie nie przynosi skutków, a to oznacza, że operator deiksa jest zwykłym dupkiem żołędnym, który nie potrafi zrozumieć twojego miszczostwa i nie chce dodać znaku do logu. To poważny zarzut, zanim się w tym upewnisz, musisz sprawdzić, czy nadajnik oddaje właściwą moc na tej częstotliwości. Upewnij się, czy wytrzyma długie wywołanie. Fala nośna to za mało, musisz wysterować go do maksimum. Po kilku dłuższych próbach, gdy stwierdzisz, że wszystko działa, okaże się, że tamten słabeusz operator skończył nadawanie. Mówiąc poprawnym językiem – ogłosił QRT-Tokio. Zwyciężyłeś!

..........

Porady ojca spowodowały ból brzucha ze śmiechu, ale trudno odmówić im celności. Stary nie poruszył jednak najbardziej pożądanego przypadku – gdy jednak uda się dowołać do deiksa. Spytałem się, co w takim przypadku powinien zrobić prawdziwy pasmowy idiota.

Pasmowy idiota byłby ostatnim kretynem, gdyby tak rzadkiej okazji nie wykorzystał. Skoro operator po drugiej stronie okazał się chętny do współpracy i wymienił znak po wielu nawoływaniach, należy to wykorzystać i zrobić biedakowi przyjemność. Gdy byłem na ekspedycji, myślałem o tym, kiedy wrócę do domu. Ten biedaczek po drugiej stronie pewnie też to robi, należy mu zatem pomóc – opisać dokładnie sprzęt, z którego nadajesz. On tam biedny siedzi z jakimś poślednim sprzętem własną piersią obronionym przez zakusami władzy ze złoceniami na pagonach. Opisz dokładnie sprzęt, wspomnij o ustawieniu procesorów dźwięku, o dobrym dostrojeniu wzmacniacza. Wzmacniacz jest dobrze dostrojony i porządnie wysterowany, anody się całkiem ładnie świecą. Nie wolno zapomnieć o fantastycznym, nie do zdobycia mikrofonie z echem Densei EC2018, bo oryginał jest dziś prawdziwym białym krukiem, to nie to samo, co prostacki PAN432MT, a taki MD-1 to się może schować, bo on w ogóle kopa nie ma. Trzeba jeszcze koniecznie wspomnieć o psie – nie na darmo wołasz CQ Dog X-ray. Nie zapomnij o puszczeniu deiksowi kilku swoich ulubionych utworów – biedaczek jest odcięty od porządnej muzyki, pewnie słyszy jedynie jakieś dziwne arabskie śpiewo-jęki. Gdy zakończysz wypowiedź wzbogaconą słowem śpiewanym, możesz być pewien, że uczucia do ciebie będą bardzo gorące. Niekiedy będą tak gorące, że koledzy z pasma wspomną coś po angielsku o słonecznej plaży. Lub jakoś podobnie.

Gdyby z jakichś powodów deiks nie odebrał tego, co mówisz, powtórz. Wiele poradników słusznie podaje receptę – w razie wątpliwości to ty nadajesz, bo właśnie twoja chwała ma się roznosić na wszystkich pasmach. Niestety nie da się jednocześnie, ale musisz nad tym popracować. Porozmawiaj z kolegami elektronikami, powinno się udać ich przekonać do takiej modyfikacji nadajnika, by było cię słychać od razu na całym paśmie. Być może da się zrobić tak, by cię było słychać na kilku pasmach jednocześnie, nawet kosztem zrozumiałości. Zresztą ona i tak jest niska, ale ważne, że słychać. Dobry nadajnik takiego miszcza jak ty będzie słychać od 80m do 10m włącznie. Niech wszyscy wiedzą, że nadajesz!

Czasami nawet członkowie elitarnego klubu Dawg X-ray Club nadają telegrafią, musisz być zatem przygotowany do załączenia tej emisji. Nawet jeśli nie kumasz niczego z telegrafii, możesz podłączyć komputer do nadajnika. Nie zapominaj o tym, by załączyć oba procesory dźwięku i ustawić mic gain w prawo do oporu. Wtedy nadawany sygnał będzie bogatszy, oprócz durnego pipczenia będzie zawierał także pierwszej klasy przydźwięk i szum, który wzbogaci twój sygnał o niezbędne składniki. Dzięki nim będzie ładnie uformowany, szeroki, zajmując od razu sporą część pasma telegraficznego. Dla ucha również będzie milszy, bo szum go zmiękczy i nie będzie tak tłukł po uszach, jak szklanka telegraficzna. Pamiętaj – miejsce dzwoniących szklanek jest tylko w barze!
Mimo eksperymentów telegraficznych nie wolno ci zapominać o podstawowej emisji, jaką jest fonia. Korzystaj z niej i nie zapomnij o tym, JAK to należy robić. Wołanie CQ Dog X-ray ma swoje zalety. Jednemu hamsiakowi z USA, który tak wołał, przysłali zdjęcie rentgenowskie jakiegoś psa. A klisza RTG to całkiem ciekawy materiał, przyda się w amatorskich konstrukcjach.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.