PZK
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
facebook google+ KONTAKT SZUKAJ
SP7PKI

FORUM KRÓTKOFALARSKIE SP7PKI
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE
PZK RadioReaktywacja SP9JPA Emisje Cyfrowe

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia portalu. Wszelkie informacje, wydarzenia, nowinki techniczne przesyłajcie drogą mail-ową info@pzk.info.pl lub umieszczajcie w formie news-a.

Nawigacja

odc. 78. Przesiadka

Po ostatnich zwycięstwach i przegranych ojciec jakoś przystopował i się uspokoił. Nie przeklina tak soczyście na QRM ani temperament niektórych południowych nadawców, nie obrywa się nawet różnym takim od komunistów, ba, nawet w klubie uczy kilku zapalonych CB-stów dxmanów i twierdzi, że „coś z nich będzie”. Dwóch takich już wyszkolił, a przy tym tak ich przemaglował, że egzamin zdali bez problemów i twierdzą, że to w UKE było łatwe w porównaniu do tego, co wymagał w klubie. Wcale mnie to nie dziwi. Gdyby stary robił im egzamin z telegrafii, to musieliby zdać odbiór w tempie 25 grup na minutę z zakłóceniami jak na paśmie, a nadawanie ćwiczyliby na paskudnym kluczu sztorcowym z milimetrową przerwą.
Obaj dxmani zasmakowali w najdalszych łącznościach, a dzięki świetnym antenom mogą się wykazać w praktyce. Robią to nadzwyczaj sprawnie. Aż miło popatrzeć – log klubowy puchnie w szwach, karty wędrują w obie strony, regularnie wysyłamy logi. Lubię to, nie muszę im pomagać, obecnie kombinujemy prognozowanie propagacji na wybrane kierunki.
Pewnego dnia obaj przyszli do mnie, poprosili, by zawołać ojca, bo chcą mu coś przekazać. Zastanawiałem się, o co chodzi. Chwilę później jeden z nich wyjął z teczki zeszyt, w którym był jego... dziennik łączności na 11m. Obejrzałem dokładnie, zdziwiłem się, bo był starannie wypełniony, tak samo, jak dziennik stacji krótkofalowca. Obejmował mniej więcej rok aktywności. Ojciec też obejrzał i krótko skomentował – no i to mi się podoba.
Zdziwiłem się i spytałem, ale co się tak podoba, przecież wiem, jakie miałeś podejście do nadawania na „obcych bandach”.
Ojciec na to:
- Oj synu zawsze byłeś nieuważny, gdyby nie pewne produkty miałbyś chyba gromadkę przypadkowych dzieciaków i kłopoty na głowie. Zobacz na ostatnią zapisaną stronę!
Otwieram, a tu ostatnia łączność z jakimś Irlandczykiem odkreślona czerwoną kreską i komentarz – dziennik zamknięto dnia tego i tego. Egzamin zdany dnia... Następne łączności w dzienniku amatorskim. Data, podpis...
Stary ma rację. To też mi się podoba.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.