PZK
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
facebook google+ KONTAKT SZUKAJ
SP7PKI

FORUM KRÓTKOFALARSKIE SP7PKI
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE
PZK RadioReaktywacja SP9JPA Emisje Cyfrowe

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia portalu. Wszelkie informacje, wydarzenia, nowinki techniczne przesyłajcie drogą mail-ową info@pzk.info.pl lub umieszczajcie w formie news-a.

Bibliteka Polskiego Krótkofalowca
 • 1. Poradnik D-STAR. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 2. Instrukcja do programu D-RATS Wydanie 2 rozszerzone. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 3. Technika słabych sygnałów Tom 1. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 4. Technika słabych sygnałów Tom 2. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 5. Łączności cyfrowe na falach krótkich Tom 1. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 6. Łączności cyfrowe na falach krótkich Tom 2. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 7. Packet radio. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 8. APRS I D-PRS. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 9. Poczta elektroniczna na falach krótkich. Tom 1. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 10. Poczta elektroniczna na falach krótkich Tom 2. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 11. Krótkofalarski słownik Niemiecko-Polski i Angielsko-Polski Tom 1. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 12. Radiostacje i odbiorniki z cyfrową obróbką sygnałów (SDR) Tom 1. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 13. Radiostacje i odbiorniki z cyfrową obróbką sygnałów (SDR) Tom 2. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 14. Amatorska radioastronomia. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 15. Transmisja danych w systemie D-STAR. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 16. Amatorska radiometeorologia. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 17. Radiolatarnie małej mocy. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 18. Łączności na falach długich. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 19. Poradnik Echolinku. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 20. Arduino w krótkofalarstwie Tom 1. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 21. Arduino w krótkofalarstwie Tom 2. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 22. Protkół BGP w Hamnecie Protokół BGP w krótkofalarstwie. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 23. Technika słabych sygnałów Tom 3. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 24. Raspberry Pi w krótkofalarstwie. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 25. Najpopularniejsze pasma mikrofalowe. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 26. Poradnik DMR. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 27. Poradnik Hamnetu. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 28. Budujemy Ilera Tom 1. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
 • 29. Budujemy Ilera Tom 2. Krzysztof Dąbrowski OE1KDA

Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 1Poradnik D-STAR


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Cyfrowa transmisja dzwięku w systemie D-STAR cieszy się rosnącą popularnością. W wielu krajach, w tym i w Polsce uruchamiane są stacje przemiennikowe pozwalające dzięki łączom internetowym na nawiązywanie łączności o zasięgu światowym przy użyciu nawet przenośnego sprzętu małej mocy i prostych anten. Zasadniczo widoczne jest tutaj pewne podobieństwo do Echolinku, z tą jednak różnicą, że głos jest transmitowany cyfrowo także w odcinku między użytkownikiem i siecią a nie dopiero w internetowych łączch sieci. Oprócz tego sieć D-STAR oferuje dodatkowe możliwości łączności i poszukiwania korespondentów. Oprócz łączności fonicznych system ten umożliwia również transmisję danych. Mogą to być krótkie komunikaty tekstowe, współrzędne GPS (transmisje D-PRS) ale możliwe jest także prowadzenie dialogów pisemnych, wymiana plików a także transmisje telewizyjne będące cyfrowym odpowiednikiem SSTV. Transmisja danych nie wymaga zastosowania żadnych dodatkowych modemów i podobnych urządzeń pomocniczych a jedynie połączenia radiostacji D-STAR z odbiornikiem GPS lub z komputerem. Nadawanie krótkich komunikatów tekstowych wymaga jedynie wprowadzenia ich do pamięci radiostacji za pośrednictwem jej klawiatury.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 2Instrukcja do programu D-RATS
Wydanie 2 (rozszerzone)


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Program służy do prowadzenia komunikacji pisemnej w kanale danych systemu D-STAR i współpracuje z radiostacjami tego systemu j.np. IC-E80D, IC-E91 (z dodatkowym modułem wokodera UT121), IC-E92D, IC-V82/U82 (z dodatkowym modułem UT118), ID-E880, IC-E2820 (z dodatkowym modułem UT123), IC-2200H (z dodatkowym modułem UT115). D-RATS został opracowany z myślą o użyciu go w łącznościach kryzysowych w sieci D-STAR albo do obsługi różnych imprez ale zyskał sobie znaczną popularność również w zwykłych zastosowaniach amatorskich. Do połączenia radiostacji z komputerem (złączem szeregowym COM) konieczny jest kabel danych typu OPC1529R albo OPC1799 w zależności od modelu radiostacji (patrz dodatek A). Szczegółowe informacje na temat transmisji danych, jej parametrów i wyprowadzeń w gniezdzie danych znajdują się w instrukcjach obsługi sprzętu.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 3Technika słabych sygnałów - Tom 1


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Jedną z interesujących dziedzin eksperymentów amatorskich jest komunikacja radiowa przy wykorzystaniu stosunkowo słabych sygnałów – często leżących poniżej poziomu szumów i zakłóceń. Eksperymenty te cieszą się rosnącym zainteresowaniem z wielu względów. Na falach długich dopuszczalna moc nadawania wynosi w większości krajów 1 W ERP (co zresztą przy bardzo niskiej sprawności anten amatorskich jest i tak trudne do uzyskania i wymaga konstrukcji nadajników o mocach rzędu kilowata) natomiast na falach krótkich poziom zakłóceń przemysłowych wzrasta z biegiem czasu i trudno liczyć na jakąś poprawę w najbliższym czasie. Z jednej strony – mimo sprzeciwów - forsowane są dostęp do internetu za pośrednictwem sieci enegretycznej i tworzenie lokalnych sieci komputerowych z jej wykorzystaniem a z drugiej jak miecz Damoklesa wisi nad krótkofalarstwem wątpliwej wartości dyrektywa unijna nakazująca zastępowanie zwykłych żarówek przez silnie zakłócające i wypełnione materiałami szkodliwymi dla środowiska tzw. energooszczędne.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 4Technika słabych sygnałów - Tom 2


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

W tomie drugim opracowania poświęconego technice słabych sygnałów zamieszczono instrukcje do programów WSJT i WSPR autorstwa K1JT. WSJT pozwala w pierwszym rzędzie na prowadzenie łączności poprzez odbicia od smug meteorytów (MS) i poprzez odbicia od owierzchni księżyca (EME). W łącznościach MS w paśmie 50 MHz wykorzystywana jest przeważnie emisja JT6M a w pasmach 144 i 430 MHz – emisja FSK441. Ich użycie pozwoliło na pracę MS również stacjom skromniej wyposażonym aniżeli było to konieczne w czasach gdy używana była wyłącznie telegrafia. Dodatkowo dzięki kodowaniu i dekodowaniu sygnałów przez komputer odpadła konieczność stosowania magnetofonów o przełączanej szybkości przesuwu taśmy co w znacznym stopniu ułatwiło pracę w eterze. Podobnie dzięki emisji JT65 można było obniżyć wymagania techniczne stawiane stacjom pracującym EME – zwłaszcza jeśli ich partnerami mają być grube ryby czyli stacje wyposażone w sprzęt i anteny najwyższej klasy.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 5Łączności cyfrowe na falach krótkich
Tom 1


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Od początku istnienia krótkofalarstwa główną rolę odgrywały w nim dwie emisje: telegrafia (CW) i fonia przy czym przez długi czas palmę pierwszeństwa dzierżyła telegrafia. Przemawiały za nią zarówno prostota aparatury nadawczo-odbiorczej jak i możliwość uzyskania dalekich zasięgów przy niskich mocach nadajników. Dopiero w latach powojennych (po II wojnie światowej) pojawiły się nowe emisje takie jak amatorskie dalekopisy (RTTY) i telewizja z wolną analizą obrazu (SSTV). W ostatnich dwóch dziesięcioleciach XX wieku i na początku obecnego liczba emisji cyfrowych dostosowanych zarówno do potrzeb i właściwości fal krótkich jak i ultrakrótkich zaczęła wzrastać w szybkim tempie. Opracowane zostały systemy Amtor, Packet-Radio, Pactor a następnie PSK31 i pokrewne, MT63, Olivia (obie stanowią polski dorobek w tej dziedzinie), rodzina emisji WSJT, ROS i wiele innych.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 6Łączności cyfrowe na falach krótkich
Tom 2


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

W pierwszym tomie „Łączności cyfrowych na falach krótkich” przedsatwiono przegląd emisji cyfrowych stosowanych przez krótkofalowców przeważnie w zakresach fal krótkich ale częściowo także i na falach ultrakrótkich. Oprócz tego zostały omówione: podsystem dzwiękowy komputerów PC i układy służące do połączenia komputera z radiostacjami. Z programów terminalowych do łączności cyfrowych zaprezentowano w nim uniwersalny program MultiPSK zapewniający obecnie największy wybór emisji amatorskich i nie tylko. Oprócz tego tom 1 zawiera przykładowe teksty QSO w różnych jezykach obcych co ułatwi zabłyśnięcie ich znajomością nawet w przypadku braku dostatecznej wprawy. Uzupełnieniem tematu są dwa dotychczas opublikowane tomy poświęcone technice slabych sygnałów. Tom drugi Łączności cyfrowych... zawiera instrukcję do drugiego z popularnych programów terminalowych dla emisji cyfrowych – Fldigi. Liczba obsługiwanych emisji cyfrowych jest w nim jednak mniejsza niż w MultiPSK. Jego specjalnością w stosunku do innych programów jest możliwość kluczowania tzw. Pseudo-FSK. W tym trybie pracy program nadaje w lewym kanale kluczowaną podnośną akustyczną – AFSK natomiast w prawym dodatkowo ton 1000 Hz, który po wyprostowaniu w dołączanym układzie prostownika służy do kluczowania RTTY–FSK nadajnika, jeżeli jest on wyposażony w odpowiednie wejście. W analogiczny sposób może odbywać się kluczowanie telegraficzne nadajnika po doprowadzeniu sygnału wyjściowego z prostownika do wejścia dla klucza telegraficznego. W prawym kanale generowany jest wówczas ton 1600 Hz.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 7Packet radio


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

System Packet-Radio jest oparty o protokół AX.25 będący przystosowaną do potrzeb krótkofalarskich wersją profesjonalnego protokółu X.25. System ten został opracowany na początku lat 1980-tych a od połowy dekady był już powszechnie stosowany w wielu krajach świata. Jest to więc jeden z najdłużej używanych w krótkofalarstwie systemów cyfrowej transmisji danych. Dłużej od niego w użyciu były jedynie amatorskie dalekopisy (RTTY) i Amtor. W odróżnieniu od RTTY, PSK31 i innych cyfrowych systemów łączności dane w systemie packet radio nie są przesyłane w sposób ciągły a dzielone na bloki danych o ściśle ustalonej strukturze – tzw. pakiety (podobnie jak w internecie gdzie pakiety takie noszą nazwę datagramów). Dla umożliwienia wykrycia i skorygowania przekłamań transmisji pakiety te zawiarają obliczaną w specjalny sposób sumę kontrolną. W jednym z dwu podstawowych sposobów łączności stacje korespondentów nawiazują ze sobą połączenie, w trakcie którego wymieniają między sobą pakiety numerowane i w zależności od tego czy zostały one prawidłowo odebrane czy też nie kwitują ich otrzymanie albo żądają powtórzenia pakietu. W drugim trybie pracy wymieniane są pakiety nienumerowane, które też nie są ani kwitowane ani powtarzane. Tryb ten może służyć do nadawania informacji przeznaczonej dla szerszego grona odbiorców (rozgłaszania) i w ten właśnie sposób jest wykorzystywany w systemie APRS. Pakiety niemumerowane mogą przenosić dowolne informacje m.in. pod nadzorem protokółów wyższego rzędu i są w ten sposób wykorzystywane w amatorskich transmisjach TCP/IP.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 8APRS I D-PRS


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Już wkrótce po narodzinach APRS spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem wśród krótkofalowców. Czy nie jest to jednak automatyczne zastępstwo „prawdziwych” QSO i co może być takiego fascynującego w rozpowszechnianiu na kilka krajów ościennych dokładnego położenia stacji, zwłaszcza pracującej z domowego QTH ? W klasycznych łącznościach packet radio informacje są nadawane przy użyciu numerowanych pakietów AX.25 – pakietów I. Pakiety te są kwitowane przez odbiorcę a w razie wystąpienia przekłamań transmisji są powtarzane aż do skutku lub do wyczerpania ustalonej ilości razy. Łączność tego typu wymaga nawiązania połączenia między nadawcą i odbiorcą, przy czym może to być połączenie bezpośrednie lub korzystające ze stacji pośrednich – prostych przemienników cyfrowych (ang. digipeater) lub inteligentnych węzłów sieci (ang. node). Sieć packet radio korzysta także z bramek internetowych (ang. gateway) i łączy prowadzących przez internet tam, gdzie jest to dozwolone. Szczegółowy opis systemu packet radio, struktury pakietów AX.25, modemów TNC i sieci zawiera tom 7 obecnej serii wydawniczej pt. „Packet radio”. Ze względu na częste odniesienia w tekście do zawartych tam wiadomości autor zaleca zapoznanie się z jego najważnieszymi rozdziałami.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 9Poczta elektroniczna na falach krótkich
Tom 1


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Cennym uzupełnieniem dla krótkofalarstwa jest w obecnych czasach możliwość wymiany poczty elektronicznej w sposób podobny do internetowego ale z tą różnicą, że odbywa się ona wyłącznie lub przynajmniej częściowo drogą radiową. W części stosowanych rozwiązań wymiana poczty ogranicza się wyłącznie do sieci amatorskiej, która jednak może w charakterze uzupełnienia korzystać z łączy internetowych ale istnieją również rozwiązania pozwalające na wymianę poczty elektronicznej z użytkownikami internetu. Treść tak wymienianej korespondencji musi w normalnej sytuacji odpowiadać wymogom i ograniczeniom stawianym łącznościom amatorskim ale rozwiązania takie mogą być i są wykorzystywane także w łącznościach kryzysowych i ratunkowych lub w odpowiednich ćwiczeniach. W takich sytuacjach treść korespondencji musi odpowiadać potrzebom chwili i nie ogranicza się do wiadomości typowo krótkofalarskich. Z możliwości wymiany poczty elektronicznej przez radio korzystają często krótkofalowcy żeglarze lub też podróżnicy przebywający w rejonach o słabo rozwiniętej infrastrukturze telekomunikacyjnej.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 10Poczta elektroniczna na falach krótkich
Tom 2


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Drugi tom opracowania Poczta elektroniczna na falach krótkich zawiera tłumaczenia instrukcji obsługi programów, które nie zmieściły się w tomie pierwszym. Stosowane przez krótkofalowców systemy wymiany poczty elektronicznej w sieciach amatorskich lub między stacjami amatorskimi a użytkownikami internetu są szczegółowo przedstawione w tomie pierwszym wraz ze stosowaną terminologią i niezbędnym wyposażeniem stacji. Czytelnik znajdzie tam również dokładniejszy opis niektórych funkcji programów pocztowych opisanych poniżej tylko pobieżnie. Użytkownicy programu AndPskmail powinni się więc zapoznać z instrukcją do jPSKmail a użytkownicy RMS Expressu przynajmniej z odpowiednimi fragmentami instrukcji do programów AirMail i PacLink. Tom obecny zawiera tłumaczenia instrukcji do niektórych popularnych programów nadawczo-dbiorczych dla wymiany poczty elektronicznej. Zamieszczenie we wspólnym opracowaniu kilku instrukcji powoduje, że niektóre zawarte w nich informacje powtarzają się. Autor zrezygnował jednak z ich usuwania aby ułatwić czytelnikom korzystanie z wybranych instrukcji bez konieczności szczegółowego zapoznania się z opisami nie używanych przez nich programów.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 11Krótkofalarski słownik
Niemiecko-Polski i Angielsko-Polski - Tom 1


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Niemiecko-polski i angielsko-polski słownik nowoczesnego radioamatora zawiera wybór słownictwa technicznego z różnych dziedzin: radiotechniki, elektroniki, elektrotechniki, informatyki, automatyki, astronomii, fizyki i innych, z którymi stykają się radioamatorzy i krótkofalowcy czytając opracowania poświęcone łącznościom amatorskim i technice krótkofalarskiej. Celem autora nie było jednak zebranie kompletnego słownictwa w każdej z tych dziedzin. W zamyśle słownik ten nie ma stanowić konkurencji dla rozbudowanych słowników tematycznych a jedynie pomoc dla krótkofalowców czytających i tłumaczączych opracowania na bliskie im tematy. Szczególny nacisk położono na słownictwo z nowych i rozwijających się dynamicznie dziedzin takich jak cyfrowe systemy łączności, cyfrowa obróbka sygnałów i odbiorniki oparte na tej zasadzie, które są jak dotąd w mniejszym stopniu uwzględnione w wydawnictwach drukowanych. Autor zakłada u korzystających podstawowy stopień znajomości danego języka i ogranicza się zasadniczo do form podstawowych danego słowa obcego, wierząc, że czytelnicy prawidłowo rozpoznają formy pokrewne np. imiesłowy, czasowniki lub przymiotniki albo formy odmiany na podstawie zamieszczonego rzeczownika albo odwrotnie. Dla słów wieloznacznych wybrano zasadniczo znaczenia wiążące się z tematyką słownika pomijając znaczenia potoczne i istotne dla innych dziedzin nauki i techniki.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 12Radiostacje i odbiorniki
z cyfrową obróbką sygnałów (SDR) - Tom 1


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Od czasu rozpowszechnienia się procesorów sygnałowych o dostatecznie dużej mocy przerobowej alternatywą do klasycznych układowych rozwiązań odbiorników i radiostacji – nie tylko amatorskich – stały się układy oparte na cyfrowej obróbce sygnałów zwane także sprzętem realizowanym programowo, sprzętem realizowanym cyfrowo lub bardziej potocznie sprzętem z cyfrową obróbką sygnałów – COS (ang. software defined radio – SDR). W rozwiązaniach tych pewna – mniejsza lub większa część toru odbiorczego lub nadawczo-odbiorczego jest zastąpiona przez programową obróbkę sygnałów przy użyciu procesora sygnałowego a części układowe ogranicza się do niezbędnego minimum. W sprzęcie przeznaczonym do użytku radioamatorów i krótkofalowców jest to najczęściej procesor sygnałowy podsystemu dzwiękowego PC ale spotykane są także układy zawierające własny procesor sygnałowy i nie wymagające wogóle współpracy z komputerem.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 13Radiostacje i odbiorniki
z cyfrową obróbką sygnałów (SDR) - Tom 2


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Tom 13 z serii Biblioteka polskiego krótkofalowca stanowi uzupełnienie poprzedniego poruszającego szczegółowo sprawy związane z funkcjonowaniem sprzętu nadawczo-odbiorczego i zawierającego przegląd rozwiązań nadających się do własnych konstrukcji a także wybór konstrukcji fabrycznych i programów nadawczo-odbiorczych. W tomie obecnym zamieszczono instrukcje obsługi programów, które nie zmieściły się w tomie 12. W miarę pojawiania się nowych rozwiązań układowych i programowych temat ten będzie kontynuowany w dalszych opracowaniach z tej serii. Tom obecny zawiera tłumaczenia instrukcji do niektórych popularnych programów cyfrowej obróbki sygnałów. Zamieszczenie we wspólnym opracowaniu kilku instrukcji powoduje, że niektóre zawarte w nich informacje powtarzają się. Autor zrezygnował jednak z ich usuwania aby ułatwić czytelnikom korzystanie z wybranych instrukcji bez konieczności szczegółowego zapoznania się z opisami nie używanych przez nich programów.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 14Amatorska radioastronomia


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Oprócz aktywnego nawiązywania łączności radiowych krótkofalowców interesowały od dawna nasłuchy różnych sygnałów. Oczywistą sprawą były i są nasłuchy różnego rodzaju stacji nadawczych od radiofonii począwszy a na wszelakich służbach – prognozach meteorologicznych, propagacyjnych i innych – skończywszy. Drugą dziedziną były od dawna obserwacje wszelkiego rodzaju sygnałów pochodzenia naturalnego. Należą do nich sygnały powstające w wyniku wyładowań atmosferycznych i burz ale również i sygnały pochodzenia kosmicznego. Dokładniej rzecz biorąc obserwacje sygnałów pochodzenia atmosferycznego i burzowego były prowadzone od zarania radiotechniki. Pierwsze odbiorniki radiowe konstruowane przez Popowa (rosyjskiego pioniera radiotechniki, pracującego niezależnie od Marconiego i w tym samym czasie) służyły jako ostrzegacze przed nadchodzącymi burzami.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 15Transmisja danych w systemie D-STAR


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Od czasu opublikowania w tomie 2 instrukcji do programu D-RATS pojawiła się jego wersja 0.3.3. W takiej sytuacji wystarcza zasadniczo uzupełnienie poprzedniej instrukcji o informacje zawarte w opisie nowszej wersji i opublikowanie kolejnego wydania tego tomu. Zmiana ta stała się jednak dla autora bodzcem do przygotowania obszerniejszego opracowania obejmującego nie tylko nowszą instrukcję ale także poruszającego szereg innych aspektów transmisji danych w systemie D-STAR i przedstawiające skrótowo również inne programy z tej kategorii. Wyróżnia się wśród nich szczególnie program DSTAR TV umożliwiający transmisję obrazów o jakości zbliżonej do analogowego systemu SSTV. Kanał danych stanowi integralną część systemu D-STAR w trybie cyfrowej transmisji głosu (DV). Jest on jednak niestety rzdko wykorzystywany a i to przeważnie jedynie do transmisji krótkich komunikatów zapisanych w pamięci radiostacji lub do transmisji danych pozycyjnych jeśli radiostacja jest połączona z odbiornikiem GPS albo w niego wyposażona. Znacznie rzadziej jest on wykorzystywany do transmisji danych przy użyciu komputera.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 16Amatorska radiometeorologia


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Oprócz stworzonych przez człowieka zródeł promieniowania elektromagnetycznego istnieje szeroka gama zródeł naturalnych. ródła te można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej z nich należą zródła ziemskie a do drugiej pozaziemskie czyli kosmiczne. Badaniem sygnałów wytwarzanych przez zródła drugiej grupy zajmuje się od lat 1930-tych radioastronomia. Temat ten był szczegółowo poruszony w 14 tomie Biblioteki polskiego krótkofalowca i dlatego też w obecnym opracowaniu zajmiemy się zródłami pochodzenia ziemskiego. Należą do nich w pierwszym rzędzie wyładowania burzowe czyli pioruny. Jest to sprawa stosunkowo najbardziej znana nie tylko wśród osób zajmujących się radiotechniką. Drugim, już znacznie mniej znanym zródłem są tzw. ciche wyładownia atmosferyczne. Odbywają się one bez widocznych błyskawic i dlatego też przykładowo w literaturze niemieckojęzycznej są nazywane wyładowaniami ciemnymi (niem. Dunkelfeldentladung – DFE). Ich występowanie wiąże się nie tylko ze stanami przedburzowymi ale także z innymi zjawiskami meteorologicznymi związanymi z ruchem większych mas powietrza takimi jak przesuwanie się frontów atmosferycznych – a zawłaszcza frontów zimnych i zokludowanych.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 17Radiolatarnie małej mocy


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Krótkofalowcy od dawna uruchamiali radiolatarnie (ang. beacon) – automatycznie pracujące stacje nadawcze – pozwalające na obserwację i badanie warunków propagacji fal w różnych zakresach częstotliwości a także ułatwiające zauważenie otwarć pasm spowodowanych zjawiskami występującymi sporadycznie i trudnymi do przewidzenia j.np. występowanie warstwy Es, duktów troposferycznych albo zorzy polarnej. Radiolatarnie automatyczne o możliwie dużym zasięgu są instalowane przez kluby i związki krótkofalowców. Ich uruchomienie wymaga koordynacji częstotliwości pracy w skali krajowej lub międzynarodowej i uzyskania oddzielnego zezwolenia radiowego (licencji).


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 18Łączności na falach długich


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Pasmo fal długich jest dostępne dla krótkofalowców od kilkunastu lat (w wielu krajach zostało udostępnione dużo pózniej) ale mimo to sprzęt fabryczny na ten zakres należy do rzadkości – i jeśli był albo jest produkowany to przeważnie przez małe i mniej znane firmy (np. Juma). W większości przypadków konieczna jest własna konstrukcja nadajników, transwerterów i konwerterów odbiorczych (albo kompletnych odbiorników) albo adaptacja starszych modeli sprzętu z czasów, kiedy pasmo to grało większą rolę w łącznościach profesjonalnych. Do odbioru po ewentualnym przystosowaniu nadają się też selektywne woltomierze i mierniki sygnałów obejmujące fale długie i bardzo długie. Są one oczywiście dostępne wyłącznie okazyjnie jako sprzęt używany.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 19Poradnik Echolinku


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Od czasu powstania internet zyskał sobie znaczenie w wielu dziedzinach życia, w tym także w krótkofalarstwie. Początkowo były to emisje cyfrowe takie jak packet radio, gdzie łącza internetowe stanowiły ważne uzupełnienie sieci radiowej, ale stopniowo znalazł on zastosowanie także w innych emisjach amatorskich. Czynne obecnie bramki radiowo-internetowe pozwalają nie tylko na transmisję danych ale także dzwięku i obrazów. Umożliwiają więc one prowadzenie łączności fonicznych i SSTV a w przyszłości z pewnością także i przy użyciu innych emisji amatorskich. Zasada pracy polega, podobnie jak w przypadku telefonii internetowej na zamianie analogowego sygnału m.cz.: fonicznego lub SSTV na postać cyfrową, transmisji uzyskanych w ten sposób danych przy użyciu datagramów IP poprzez sieć i ponownemu ich przetworzeniu na postać analogową u odbiorcy (ang. VOIP – voice over IP).


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 20Arduino w krótkofalarstwie - Tom 1


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Mikroprocesory i mikrokomputery znalazły już od dawna zastosowanie w krótkofalarstwie w układach pomiarowch, sterujących lub służących do przetwarzania i dalszej transmisji sygnałów. Możliwości sprzętowych jest dużo podobnie jak dużo jest rozmaitych typów procesorów i przeznaczonych dla nich zestawów uruchomieniowych i ewaluacyjnych. W ostatnich latach pojawiło się też szereg mikro- i minikomputerów o małych wymiarach, niskim poborze energii i co najważniejsze oszczędzających użytkownikom konieczności konstruowania i uruchamiania własnych rozwiązań tego typu. Mogą więc oni skoncentrować się na doborze układów peryferyjnych lub ich konstrukcjach oraz na pisaniu programów spełniających ich wymagania.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 21Arduino w krótkofalarstwie - Tom 2


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Obfitość materiału związanego z krótkofalarskimi zastosowaniami Arduino spowodowała konieczność podziału skryptu na dwa tomy. Na treść tomu drugiego składają się przykłady programów sterujących scalone syntezery cyfrowe, generujacych przy ich użyciu sygnały różnych emieji cyfrowych, programów odczytujących i dekodujących wzorcowe sygnały czasu lub przydatne do celów pomiarowych. Liczba programów przydatnych dla krótkofalowców będzie z pewnością szybko rosła co zaowocuje dalszymi tomami niniejszego skryptu. Programy przytoczone są w całości co wprawdzie oznacza, że pewne ich części powtarzają się ale oszczędza to zmudnego poszukiwania ich w innych rozdziałach. Ze względu na to, że są one przeznaczone do bezpośredniego kopiowania do edytora Arduino w komentarzach zrezygnowano z polskich liter tak jak w progamach zamieszczonych w tomie 1. Przed uruchomieniem skopiowanych programów konieczne jest nie tylko wprowadzenie do nich własnych danych jak znaki wywwołwacze itp. ale także dopasowanie wyświetlanych lub nadawanych tekstów i komunikatów.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 22Protkół BGP w Hamnecie
Protokół BGP w krótkofalarstwie


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Hamnet jest szybką amatorską siecią TCP/IP czyli amatorskim bezprzewodowym odpowiednikiem internetu. Jej zadaniem nie jest jednak zastępowanie internetu ani też oferowanie krótkofalowcom dodatkowego radiowego dostępu do niego a treść dostępnych w Hamnecie informacji ma charakter czysto krótkofalarski. Jest ona siecią czysto radiową integrującą funkcje dotychczas dostępnych sieci amatorskich takich jak packet radio z usługami czysto internetowymi (poczta elektroniczna, dostęp do serwerów www) oraz oferuje dodatkowo łącza dla sieci przemienników echolinkowych, D-Star i telewizyjnych. W praktyce może ona służyć do transmisji dowolnego rodzaju danych, o ile nadają się one do transmisji za pośrednictwem pakietów IP. Jej zasadniczym zadaniem jest uniezależnienie (przynajmniej w pewnym stopniu) służby amatorskiej od komercyjnychj sieci kablowych. Projekt – noszący początkowo nazwę ALAN (Austria LAN) – został zainicjowany w 2005 roku przez krótkofalowców austriackich i do chwili obecnej rozrósł się na szereg krajów stając się najpoważniejszą akcją przebudowy cyfrowych sieci amatorskich w Europie Œrodkowej i nie tylko.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 23Technika słabych sygnałów - Tom 3


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

W roku 2013 pojawiły się nowe warianty znanych powszechnie emisji z grupy WSJT i WSPR. Oprogramowanie WSJT-X (gdzie X podkreśla eksperymentalny charakter rozwiązania) pozwala na pracę nowym rodzajem emisji: JT9. Jest ona zasadniczo podobna do popularnej JT65 ale charakteryzuje się wyższą czułością i jest przewidziana do pracy w zakresach fal długich, średnich i krótkich. Wzrost czułości w stosunku do JT65 wynosi ok. 2 dB a sygnał zajmuje pasmo 15,6 Hz a więc poniżej 10 % pasma zajmowanego przez sygnały JT65 – dla JT65A wynosi ono 178 Hz. Emisja JT9 pozwala więc na prowadzenie łączności światowych z mocami rzędu kilku watów i niewielkimi antenami. W WSJT-X dostępnych jest jej kilka wiariantów różniących się długością cyklu – od 1 do 30 min (ozn. JT9-1 do JT9-30).


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 24Raspberry Pi w krótkofalarstwie


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

W wielu zastosowaniach amatorskich miniaturowe komputery w rodzaju Raspberry Pi, Cubieboard, Beagleboard czy Banana Pi stanowią praktyczną alternatywę w stosunku do rozbudowanych stacjonarnych komputerów PC albo nawet do zwykłych przenośnych. Ich cennymi zaletami są przystępna cena – dla najtańszych nawet poniżej 200 złotych, pobór mocy około 3 W (w porównaniu z co najmniej kilkudziesięcioma watami dla PC), małe wymiary, oraz pochodny od Linuksa system operacyjny pozwalający na łatwe – łatwiejsze aniżeli w przypadku Arduino – podłączenie urządzeń peryferyjnych i to tylko tych, które akurat są potrzebne, a nie wszelkich możliwych jak w PC. Mniej doświadczeni użytkownicy powinni przed rozpoczęciem pracy na Raspberry Pi zdobyć z literatury, np. z poz. [6], pewne minimum wiedzy zarówno o samym mikrokomputerze jak i o Linuksie.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 25Najpopularniejsze pasma mikrofalowe


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Zakresy fal krótkich i UKF do pasma 70 cm włącznie są już od dawna powszechnie wykorzystywane przez krótkofalowców. Jest w nich wprawdzie i obecnie dosyć możliwości do eksperymentowania, przykładowo z emisjami cyfrowymi, cyfrową transmisją dŸwięku, łącznościami przy użyciu słabych sygnałów albo łącznościami wspomaganymi internetowo (Echolink, D-STAR) ale część krótkofalowców chętnie eksperymentuje również z łącznościami w innych zakresach częstotliwości. Należą do nich zakresy fal długich (pasmo 136 kHz) i średnich (pasmo 472 kHz), mikrofale i zakres światła widzialnego albo podczerwieni. Problematyce fal długich i średnich poświęcony jest tom 18 niniejszej serii, a w obecnym 25 przyszła kolej na mikrofale...


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 26Poradnik DMR


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Najbardziej wœród krótkofalowców rozpowszechnionym systemem cyfrowej transmisji głosu jest bezsprzecznie system D-STAR. Oprócz niego w wielu krajach krótkofalowcy eksperymentujš z innymi rozwišzaniami takimi jak DMR (MOTOTRBO), APCO25 czy TETRA. Z wyżej wymienionych stosunkowo największš popularnoœć zyskał sobie system DMR, chociaż firma YAESU czyni od pewnego czasu poważne wysiłki w celu rozpropagowania swojego cyfrowo-analogowego systemu C4FM. System DMR został opracowany dla potrzeb łšcznoœci profesjonalnej dlatego też dostępny na rynku sprzęt (radiostacje, przemienniki) spełnia stawiane przez niš wysokie wymagania (norm IP... i MIL...) i jest też często wyraŸnie droższy od urzšdzeń przewidzianych głównie dla krótkofalowców. Jednoczeœnie niektóre wymogi nie w pełni odpowiadajš potrzebom krótkofalowców i dlatego też konieczne jest ich dopasowywanie do użytku amatorskiego. Jednš z takich dziedzin jest dopasowanie możliwoœci stosowanego w DMR hierarchicznego systemu adresowania obliczonego na potrzeby instytucji i przedsiębiorstw do potrzeb krótkofalowców pragnšcych nawišzywać dowolne połšczenia z całym œwiatem, a przynajmniej z tš jego częœciš, w której amatorskie sieci cyfrowe sš już dostatecznie rozbudowane i jednoczeœnie jak najmniej przeszkadzać w tym innym.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 27Poradnik Hamnetu


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Sieć „Hamnetu” jest radiowš sieciš amatorskš opartš na technologii internetowej – zestawie protokołów TCP/IP. Pracuje ona jednak w pełni niezależnie od ogólnie dostępnego Internetu i nie zapewnia dostępu do niego i nie ma go również zastępować. Jest więc ona zasadniczo krótkofalarskim Intra-netem. Nie korzysta ona także pomocniczo z łšczy internetowych a pracuje niezależnie korzystajšc jedynie z łšczy radiowych działajšcych w pasmach amatorskich: obecnie sš to pasma 13 i 6 cm. W wyjštkowych przypadkach możliwa jest jednostronna i œciœle ograniczona transmisja danych np. przekazywanie odebranych komunikatów APRS do znanych powszechnie serwerów internetowych (APRS-IS).


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 28Budujemy Ilera Tom 1


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Opracowane przez EA3GCY konstrukcje radiostacji QRP Iler na pasma 40, 20 i 17 m spotkały się z dużym zainteresowaniem wœród krótkofalowców nie tylko w Hiszpanii. W odróżnieniu od najczęœciej publikowanych konstrukcji radiostacji QRP do samodzielnego montażu nie sš to radiostacje telegraficzne, a dostosowane do pracy foniš SSB. Mogš one być użyte nie tylko do łšcznoœci fonicznych ale także i do łšcznoœci emisjami cyfrowymi po dostrojeniu ich do odpowiednich wycinków pasm.


Biblioteka Polskiego Krótkofalowca


TOM 29Budujemy Ilera Tom 2


Krzysztof Dąbrowski OE1KDA[POBIERZ]

Przetłumaczone instrukcje montażowe mogš służyć nie tylko czytelnikom, którzy zakupili oferowane przez EA3GCY zestawy montażowe ale opisane w nich rozwišzania mogš stanowić inspirację do opracowania własnych podobnych lub ulepszonych konstrukcji radiostacji QRP, również i na inne pasma amatorskie. I to właœnie jest głównym powodem dodania tych instrukcji do „Biblioteki polskiego krótkofalowca”. Dzięki swojej prostocie radiostacje małej mocy, a zwłaszcza jednopasmowe, mogš być konstruowane w domowym zaciszu nie tylko przez najbardziej zaawansowanych i najlepiej wyposażonych w sprzęt pomiarowy majsterkowiczów. Ze względu na obszernoœć materiału został on podzielony na dwa tomy. W pierwszym z nich zamieszczono instrukcje montażowe do pokrywajšcego pasmo 17 m Ilera-17, syntezera cyfrowego Iler-DDS i układu dopasowania anten zasilanych na końcach („skrzynki antenowej”) – Ilertenna. W tomie drugim zamieszczone zostały natomiast instrukcje montażowe do prawie bliŸniaczych radiostacji na pasma 20 i 40 m. Dla ułatwienia częœci powtarzajšce się w każdej z instrukcji nie zostały usunięte i zastšpione przez odnoœniki do innych fragmentów tekstu. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z wybranej instrukcji bez koniecznoœci poszukiwania usuniętych fragmentów w innych miejscach skryptu.