PZK
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
facebook google+ KONTAKT SZUKAJ
SP7PKI

FORUM KRÓTKOFALARSKIE SP7PKI
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE
PZK RadioReaktywacja SP9JPA Emisje Cyfrowe

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia portalu. Wszelkie informacje, wydarzenia, nowinki techniczne przesyłajcie drogą mail-ową info@pzk.info.pl lub umieszczajcie w formie news-a.

Profesjonalne urządzenia MOTOTRBO z serii 4000

Profesjonalne urządzenia MOTOTRBO z serii 4000

Systemy łączności z pracownikami w zakładach chemicznych, gazowniczych i rafineriach

Strefy zagrożenia wybuchem, spotykane m.in. w zakładach chemicznych, gazowniczych i rafineriach, to obszary występowania łatwopalnych gazów lub substancji chemicznych oraz pyłów. Wymagane i stosowane w Polsce systemy łączności z pracownikami przebywającymi w takich strefach różnią się od sprzętu wykorzystywanego przy innych okazjach. Urządzenia dopuszczone do stosowania w strefach zagrożenia wybuchem muszą posiadać stosowne zabezpieczenia i spełniać określone normy. Mają gwarantować większe bezpieczeństwo osób przebywających na zagrożonym obszarze, a nie stanowić źródło zapłonu łatwopalnych gazów lub substancji. Głównym dokumentem potwierdzającym przystosowanie sprzętu łączności do pracy w strefach zagrożenia wybuchem jest tzw. certyfikat ATEX. Narzuca on "bezpieczne" wymogi technologiczne, z którymi omawiane urządzenia muszą być zgodne, oraz zawiera informacje o możliwości pracy określonego sprzętu w zróżnicowanych pod katem zagrożenia strefach.

ATEX (od fr. Atmospheres Explosibles) - dyrektywa Unii Europejskiej (akt prawny), definiująca wymagania zasadnicze, jakie musi spełniać każdy produkt, przeznaczony do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem (źródło: Wikipedia). Na obszarach zagrożenia wybuchem wolno używać wyłącznie sprzętu certyfikowanego ATEX w stopniu odpowiadającym wymaganiom dla danej strefy. Radiotelefony z certyfikatem ATEX znajdują się na wyposażeniu wybranych jednostek polskiej Straży Pożarnej.

Niezawodna łączność głosowa w zakładach chemicznych lub rafineriach to podstawa bezpieczeństwa pracowników, warunek właściwej koordynacji zadań i kontroli. Stosowane obecne przez wiele przedsiębiorstw analogowe systemy komunikacyjne zapewniają łączność głosową oraz identyfikację osoby mówiącej za pomocą tzw. wywołań selektywnych. Wśród najczęściej wykorzystywanych w polskich firmach urządzeń są radiotelefony Motorola GP340 Atex i GP380 Atex. Oba modele posiadają niebieski kolor obudowy, który charakteryzuje sprzęt z atestem ATEX używany w warunkach grożących wybuchem. GP380, w odróżnieniu do GP340, jest wyposażony w niewielki wyświetlacz. Oba radiotelefony występują w wersji obsługującej pasmo VHF lub UHF. Branżowe środowisko, korzystające z urządzeń łączności ATEX, wykazuje jednak duże zainteresowanie wprowadzeniem urządzeń cyfrowych, oferujących dodatkowe, bardzo pomocne funkcje. Na tym polu, rynek dynamicznie zdobywa seria radiotelefonów MOTOTRBO.

Motorola Solutions już w 2010 roku zapowiedziała wprowadzenie cyfrowo-analogowego radiotelefonu ATEX w standardzie DMR TDMA, bazującego na popularnej platformie MOTOTRBO. Premiera nastąpiła dopiero w grudniu 2012 r., a na rynek trafiły modele DP4401 Ex oraz DP4801 Ex, reprezentujące serię DP4000, czyli najnowszą platformę sprzętową DMR firmy Motorola Solutions. Radiotelefony DP4401 Ex oraz DP4801 Ex to pierwsze oficjalnie wprowadzone do sprzedaży w Polsce urządzenia w standardzie DMR TDMA z certyfikatem ATEX. Wyposażone są w bogaty zestaw nowych funkcji, niedostępnych w poprzednich generacjach sprzętu tego typu. Oferują m.in. inteligentne audio, czyli system automatycznego dostosowywania poziomu transmitowanego dźwięku do hałasu otoczenia. Mogą pracować w trunkingowym systemie Capacity Plus, w systemie wielkoobszarowym IP Site Connect, mają możliwość przesyłania i odbierania (DP4801 Ex) wiadomości tekstowych, posiadają wbudowany odbiornik GPS, funkcje bezpieczeństwa "Man down" (ranny funkcjonariusz) i "Lone Worker" (funkcjonariusz bez wsparcia) oraz specjalny przycisk alarmowy, uruchamiany w przypadku zagrożenia. Urządzenia mogą informować o zmianie kanału, na którym prowadzona jest komunikacja, poprzez komendy głosowe i posiadają wysoki stopień ochrony (norma IP67). Model DP4801 Ex jest wyposażony w duży, kolorowy wyświetlacz pięciowierszowy, ułatwiający poruszanie się po menu oraz odczytywanie wiadomości tekstowych od dyspozytora. Urządzenia umożliwiają pracę w trybie cyfrowym oraz analogowym, dzięki czemu zapewniają zgodność i komunikację z obecnymi systemami, używanymi w okresie przejściowym do momentu ich całkowitej wymiany na urządzenia cyfrowe. Radiotelefony DP4401 Ex oraz DP4801 Ex korzystają z akumulatora litowo-jonowego o pojemności aż 2075mAh, zapewniając tym samym wielogodzinną pracę. W trybie cyfrowym i w standardzie DMR TDMA zużywają mniej energii, dzięki czemu oferują czas pracy o około 40% dłuższy w porównaniu do trybu analogowego.

- Urządzenia cyfrowo-analogowe MOTOTRBO z serii 4000 reprezentują nową generację sprzętu łączności i dają duże możliwości zastosowania rozwiązań kompleksowych, powiązanych z zaawansowanymi aplikacjami dyspozytorskimi - mówi Dariusz Adamczyk , Wiceprezes rybnickiej spółki Aksel. Oferowana przez nią aplikacja dyspozytorska ConSEL umożliwia m.in. wizualizację pozycji pracownika na mapie zakładu, aplikacja zapewnia widok wszystkich aktywnych radiotelefonów oraz kto jest ich użytkownikiem w danym czasie. System na bieżąco wymienia dane z odbiornikiem GPS w radiotelefonie, przechwytuje wszystkie wywołania alarmowe (automatyczne lub włączone ręcznie) i wdraża stosowne procedury. Konsola ConSEL umożliwia ponadto odbieranie i przesyłanie wiadomości tekstowych, identyfikację i wywoływanie użytkowników oraz wizualizowanie ich użytkowników. Ponadto steruje stacjami bazowymi Motorola DM3600, DM4600 oraz stacjami przekaźnikowymi DR3000, dzięki czemu tworzy i zarządza skalowalną siecią łączności w zakładzie, w tym przedsiębiorstwach posiadających na swoim terenie strefy zagrożenia wybuchem.

- Obserwując bardzo dynamiczny rozwój rynku radiotelefonów cyfrowych przewidujemy, że już wkrótce większość nowych lub modernizowanych systemów będzie wyposażona w nowoczesne systemy dyspozytorskie, które zapewniają większą funkcjonalność systemu łączności oraz bezpieczeństwo, także na obszarach podwyższonego ryzyka - twierdzi Dariusz Adamczyk.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.