PZK
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
facebook google+ KONTAKT SZUKAJ
SP7PKI

FORUM KRÓTKOFALARSKIE SP7PKI
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE
PZK RadioReaktywacja SP9JPA Emisje Cyfrowe

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia portalu. Wszelkie informacje, wydarzenia, nowinki techniczne przesyłajcie drogą mail-ową info@pzk.info.pl lub umieszczajcie w formie news-a.

Konferencja "Amatorska służba radiokomunikacyjna - to nie tylko hobby"

Informacje krajowe

Otwierając konferencję, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Grzegorz Czelej podkreślił, że tak liczne grono uczestników senackiego spotkania jest dowodem na integrację środowiska krótkofalowców. Konferencja ma dać odpowiedź na pytanie, jaka jest rola służby radiokomunikacyjnej we współczesnym świecie.

Historię polskiego krótkofalarstwa przedstawił Tomasz Ciepielowski z Polskiego Związku Krótkofalowców. Przypomniał, że pierwsze prywatne stacje telegraficzne powstały w 1911 r. w USA, początki krótkofalarstwa w Polsce zaś datują się na 1918 r. W 1924 r. powstał dwutygodnik „Radioamator”. Tomasz Ciepielowski mówił też o roli krótkofalarstwa w systemie obrony państwa oraz o dokonaniach krótkofalowców w czasie II wojny światowej (radiostacja „Błyskawica” i „Burza” oraz nadająca z obozu Buchenwald). Podkreślił również rolę harcerstwa w rozwoju krótkofalarstwa w Polsce. "Krótkofalarstwo to społecznie użyteczne hobby. Krótkofalarze mają wiedzę, sprzęt, są dyspozycyjni i mają chęć niesienia pomocy innym" – mówił Tomasz Ciepielowski. Uczestnicy konferencji mogli też zobaczyć repliki radiostacji „Błyskawica”, a także nadajnika i odbiornika z 1925 r., za pomocą których Tadeusz Heftman TPAX przeprowadzał pierwsze amatorskie łączności między Polską i USA.

O historii, strukturze i działalności International Amateur Radio Union (Międzynarodowy Związek Krótkofalowców – IARU) mówił przewodniczący 1. regionu tego związku Hans Blondeel Timmerman.

Podczas konferencji wiele miejsca poświęcono zagadnieniom dotyczącym edukacji dzieci i młodzieży w kontekście krótkofalarstwa, a także o zależnościach między krótkofalarstwem a nauką. Mówiono o projektach i warsztatach tematycznych prowadzonych w szkołach, dodatkowych zajęciach dla młodzieży zainteresowanej techniką, młodzieżowych klubach krótkofalarskich, harcerskich klubach łączności, pokazach krótkofalarskich i prezentacjach na temat krótkofalarstwa podczas dni otwartych w szkołach. Uczestnicy konferencji mogli się zapoznać z programami lokalnymi, krajowymi i międzynarodowymi przygotowywanymi przez IARU, kursami radiooperatorskimi i szkoleniami organizowanymi przez ZHP, działalnością edukacyjną Stowarzyszenia Krótkofalowców Pogórza Opawskiego, międzynarodowym programem edukacji technicznej młodzieży ARISS (Amateur Radio on International Space Station), programami Near Space i miniSat organizowanymi przez pozarządową organizację Copernicus Project oraz programem Radio Reaktywacja.

O roli służby radiokomunikacyjnej w razie zagrożeń w Polsce i Europie mówili: Rafał Wolanowski z Dolnośląskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej, prezes Raggruppamento Nazionale Radiocomunicazioni in Emergenza Alberto Barbera i koordynator Emergency Communication 1. regionu IARU Greg Mossop.

Przepisy polskiego prawa telekomunikacyjnego w zakresie amatorskiej służby radiokomunikacyjnej omówił hm Marek Ruszczak z Fundacji Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Radioamatorskich. Przedstawił też założenia projektu ustawy o wykonywaniu amatorskiej służby radiokomunikacyjnej oraz łączności służbowej w organizacjach pozarządowych.

Podsumowując konferencję, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Grzegorz Czelej zadeklarował chęć współpracy komisji ze wszystkimi, którzy są zainteresowani ustawowym uregulowaniem funkcjonowania amatorskiej służby radiokomunikacyjnej.

Konferencja: część 1, część 2
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.