PZK
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
facebook google+ KONTAKT SZUKAJ
SP7PKI

FORUM KRÓTKOFALARSKIE SP7PKI
NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE
PZK RadioReaktywacja SP9JPA Emisje Cyfrowe

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia portalu. Wszelkie informacje, wydarzenia, nowinki techniczne przesyłajcie drogą mail-ową info@pzk.info.pl lub umieszczajcie w formie news-a.

Polski krótkofalowiec nadaje z Korei Północnej

Polski krótkofalowiec nadaje z Korei Północnej

Ostatnia aktywność amatorska z tego kraju miała miejsce w 2002r. (nadawał stamtąd 4L4FN) i do dziś P5 znajduje się na szczycie listy najbardziej pożądanych podmiotów DXCC. Kraj ten nie wydaje licencji amatorskich, nie ma żadnego radioklubu, nie istnieje żadna aktywność amatorska ze względu na nadzwyczaj restrykcyjne przepisy wewnętrzne dotyczące radiofonii i telewizji (nie wolno posiadać odbiornika innego, niż zaakceptowany przez władze i dostrojony do oficjalnych rozgłośni w Korei Płn).

Radioamatorzy od dawna spekulowali na temat możliwej ekspedycji do Korei Płn, by aktywować ten kraj, kilka grup DX (w tym Intrepid-DX) próbowało uzyskać zgodę – bez rezultatu. Prawdziwy przełom miał miejsce 20 grudnia 2015r. gdy Dominik 3Z9DX przeprowadził pierwsze łączności foniczne pod znakiem P5/3Z9DX na pasmach 20 i 15 metrów. Przeprowadził kilkaset łączności, prawdopodobnie była to demonstracja działalności amatorskiej dla północnokoreańskich władz. Polska jest jednym z niewielu krajów w Unii Europejskiej, które posiadają ambasadę Korei Północnej (i na zasadach wzajemności także ambasadę Polski w stolicy KRLD – Pjongjangu), prowadzi ponadto wymianę handlową dzięki firmie Chopol – jest to jedyne przedsiębiorstwo z polskim kapitałem działające w Korei Płn.

Niespodziewana aktywność Dominika zbiegła się w czasie z fatalną propagacją na pasmach KF spowodowaną przez nadzwyczaj silną aktywność słoneczną (CME – coronal mass ejection). Mimo to, kilka polskich stacji miało szczęście i możliwości, by nawiązać łączność z Dominikiem. Nie wiemy, kiedy Dominik będzie mógł przeprowadzić dużą planowaną aktywność, być może nastąpi to w styczniu lub lutym przyszłego roku. Prognozy propagacyjne na luty 2016 nie wyglądają zbyt korzystnie: (OBRAZEK)

Wyliczenia na luty 2016, po stronie P5 antena vertical 5/8 lambda, moc 100W, po stronie polskiej 5 el Yagi na 30m kracie.

Dominik na miejscu dysponuje anteną pionową wykonaną przez Waldka SP7GXP oraz stuwatowym transceiverem amatorskim, sprzęt ten pozostanie na terenie Korei Płn.

Marcin SP5XMI

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Ocenianie dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, aby ocenić.

Brak ocen.